Strefa myśli

lawrence op/flickrcc

Podsumowanie dzieła "Słudzy Pana..."

Dzięki Wam modlitwą objęliśmy prawie każdego polskiego księdza zarówno diecezjalnego i zakonnego. Parafii zgłosiło się ponownie około 200 z 40 diecezji w tym parafie z Zinkowa na Ukrainie i Lozanny w Szwajcarii.

lawrence_op/flickrcc

Skazani na radość

Religia chrześcijańska jest paradoksalna, czyli zaskakująca, nieprawdopodobna, nieoczekiwana. 

tomasz_tuszko/flickrcc

Na której stacji?

„Kościół zaczął sprawować nabożeństwo drogi krzyżowej, bo zauważył, że jest to droga każdego człowieka”. Pomyślałem: czy nie jest to szczególnie droga kapłana?

baranek/lawrence op/flickrcc

Zmartwychwstanie i iluzja

Po rodzinnych odwiedzinach i chwili odespania, myślę o wszystkich moich ostatnich spotkaniach z ludźmi, którzy są ogarnięci śmiercią smutku, choroby i frustracji. 

baner główna sos

Pogotowie SMS dla kapłanów

s. Regina,  s. Renata, s. Katarzyna, s. Benedykta, s. Samuela... i 19 innych Sióstr - to nasz zespół szybkiego reagowania. Jeżeli pomoc i wsparcie modlitewne jest potrzebne właśnie TERAZ! 694 215 898 - czekamy, aby pomóc.

Artykuł
smutek/bezrukov/flickrcc

Zmagając się z samobójstwem

ks. Jacek Socha

W ostatnich dniach dwukrotnie spotkałem rodziny, które przez śmierć samobójczą,  straciły kochaną osobę,  a także słyszałem o niebezpiecznej próbie samobójczej. Niestety liczba samobójstw nie jest mała. W Polsce, w roku 2016,  odebrało sobie życie 5 405 osób (w tym samym czasie w wypadkach drogowych zginęło ponad 3 tys. osób ). Choć zjawisko jest szerokie, to jednak niewiele z niego rozumiemy,  a rodziny które przeżywają dramat tego rodzaju śmierci, pozostają z niszczącym żalem i oskarżeniem. Dlaczego śmierć przez samobójstwo dotyka nas w tak wyjątkowy sposób [1]?

Artykuł
lawrence op/flickrcc

Skazani na radość

ks. Ignacy Soler

Religia chrześcijańska jest paradoksalna, czyli zaskakująca, nieprawdopodobna, nieoczekiwana. Paradoks to słowo greckie łączące para (przeciw) i doxa (opinia), czyli dwie opinie czy aspekty rzeczywistości, które wydają się sprzeczne, ale nie do końca nimi są. Tak, jak tytuł tego artykułu: skazani - wydaje się oznaczać coś negatywnego, coś do unikania - na radość - oznacza szczęście życia, to czego wszyscy pragną.

Artykuł
przypatrywać się krzyżowi

Miłość krzyża

Ks. Jan Uchwat

Ostatnio wiele się rozmawia na temat krzyża. Tak powszechną dyskusję o nim niewątpliwie sprowokował wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który orzekł, ku zdumieniu wielu chrześcijan, że krzyże w klasach szkolnych mogą być pogwałceniem wolności sumienia. Orzeczenie to wywołało ostry sprzeciw wielu środowisk, ale co ważniejsze przyczyniło się do pogłębionej refleksji na temat znaczenia krzyża, zwłaszcza wśród osób wyznających wiarę w Jezusa Chrystusa.

Artykuł
lawrence op/flickrcc

Kapłaństwo serca

o. Placyd Koń

Historia, o której chcę opowiedzieć, wydarzyła się w jednym z pierwszych lat mojego kapłaństwa. Zostałem wezwany do szpitala do kobiety, która dzień wcześniej miała poród. Z wielkim entuzjazmem szedłem do wypełnienia powierzonego mi zadania i przygotowywałem się duchowo także do odwiedzin innych chorych. Po odwiedzinach matki z nowonarodzonym dzieckiem, byłem także w innych salach, żeby życzyć chorym dobrego dnia. 

Felieton

"Słudzy Pana..." w Miłosierdziu Bożym

ks. Jan Abrahamowicz

„Dobrego pasterza! O, pasterza, który całkowicie odpowiada nakazom i pragnieniom Jezusa Chrystusa! Oto największy skarb, jakiego dobry Bóg może użyczyć parafii” –  w ten sposób wołał w XIX wieku św. Jan Maria Vianney. Choć minęło kilkaset lat, wołanie to jest wciąż żywe i aktualne. Może więc warto pomyśleć, co ja mogę zrobić, aby każdy kapłan był takim pasterzem, o jakim mówi święty spowiednik z Ars? Zamiast czekać bezczynnie, mając nadzieję, że w końcu taki się pojawi, każdy z nas może wziąć sprawy w swoje ręce i sięgnąć po „najlepszą broń, jaką posiadamy”, czyli według świętego Ojca Pio – po modlitwę.

Świadectwo
eucharystia/Saint Joseph/flickrcc

Eucharystyczny Jezus za kratkami więzienia

ks. Hugo Oscar Olivo

Wszystko zaczęło się 10 lutego 2005 r. Miałem właśnie wykład na uniwersytecie, kiedy otrzymałem wiadomość od mamy, że więzienie, w którym byłem kapelanem, płonie, a wśród uwięzionych wybuchło powstanie. Niezwłocznie udałem się w drogę do więzienia. Jeszcze dwa dni wcześniej, dokładnie w Środę Popielcową, odprawiłem tam Mszę św. W czasie Mszy św. powiedziałem do uczestników, że za wszelką cenę mają strzec Najświętszego Sakramentu; mają Go bronić, niezależnie od tego, co wydarzy się w więzieniu.

Felieton
jezus/lawrence op/flickrcc

Bez zasłony...

o. Michał Nowak OFM Conv

Pochowaliśmy też w sobotę pana Jana, męża naszej pani kucharki klasztornej. Odwiedzaliśmy go kilkakrotnie w dniach poprzedzających jego odejście. Był spokojny, wiedział, że jego czas nadszedł. Ale chcę się podzielić takim kolejnym przeżyciem duchowym z duszpasterstwa szpitalnego. Wiele razy stawałem przy łóżku chorych i odchodzących powoli do wieczności.

Felieton
glen van etten/flickrcc

Na której stacji?

ks. Krzysztof Sieniawski

Kończąc Wielki Post, wchodząc w Wielki Piątek, moja myśl biegnie w kierunku drogi krzyżowej. Tyle różnych tekstów pasyjnych miałem okazję słuchać w tym roku, czytać, rozważać: dziecięce, młodzieżowe, dla dorosłych – każdy miał te same stacje, tyle samo, ale każdy miała inny język. Przez Wielki Post pozostaje we mnie obecne zdanie z pierwszego rozważania wielkopostnej drogi krzyżowej, znalezione gdzieś w sieci: „Kościół zaczął sprawować nabożeństwo drogi krzyżowej, bo zauważył, że jest to droga każdego człowieka”. Pomyślałem: czy nie jest to szczególnie droga kapłana?

Blogi kapłańskie
Wielki Czwartek 2017 - dzieło modlitwy za kapłanów
cathloic church england and waley/flickrcc

Podsumowanie dzieła "Słudzy Pana..."

Jeszcze raz składamy wielkie podziękowania wszystkim parafiom, które wzięły udział dziele modlitwy za kapłanów. Dzięki Wam modlitwą objęliśmy prawie każdego polskiego księdza zarówno diecezjalnego i zakonnego. Parafii zgłosiło się ponownie około 200 z 40 diecezji w tym parafie z Zinkowa na Ukrainie i Lozanny w Szwajcarii. Wizytówek rozprowadziliśmy 40 400