Artykuły

Spośród rzeczy ważnych należy wybierać najważniejsze, spośród dobrych najlepsze. Nie mamy czasu na wszystko. Czytajmy więc to, co najciekawsze, najważniejsze i ożywiające. Znajdziesz tu cykle artykułów autorstwa naszych stałych felietonistów i pojedyncze teksty poświęcone palącym tematom. Zapraszamy do publikowania artykułów.

Najnowsze artykuły

lawrence op/flickrcc

Chrystus Królem i Sługą

Viva Cristo Rey! – „Niech żyje Chrystus Król!” – z tymi słowami na ustach ginęli meksykańscy cristeros, powstańcy, którzy zbrojnie przeciwstawili się antyreligijnym ustawom meksykańskiego rządu, wydanym pod koniec XIX i na początku XX wieku. Te słowa towarzyszyły również męczennikom za wiarę, ginącym z rąk „republikanów” podczas hiszpańskiej wojny domowej.

boze narodzenie/lawrence op/flickrcc

Czy osobowość może być zamknięta a kapłan samowystarczalny?

Gdyby ideałem był człowiek zamknięty, to Maryja na pewno nie byłaby wzorem człowieka, wręcz znalazłaby się na samym końcu wzorów do naśladowania, jako człowiek totalnie otwarty. Wielu ludzi dzisiejszych ulega jednak tej kuszącej wizji życia samemu w sobie i samemu dla siebie. Wśród nich nie brakuje także przedstawicieli naszego stanu duchownego.

Co zrobić z dekretem?

Czerwiec, lipiec, sierpień to czas, kiedy wielu księży otrzymuje dekrety, a w związku z tym nowe zadania. Pojawia się pytanie, co zrobić z dekretem?

Odpowiedź wydaje się prosta. Przyjąć z wdzięcznością wobec Boga i związać się z nim (z wszystkim tym, co z niego wynika) w sposób afektywny, duchowy, moralny i prawny. Wtedy ksiądz z nowym dekretem (niezależnie od tego, jaki jest to dekret) jest szczęśliwym księdzem.

latarnia/Jason Mrachina/flickrcc

Czy wolno głosić tylko wygodne prawdy?

Żyjemy w świecie, który ma dziwną tendencję zabezpieczania się przed słowem Boga, jakby się obawiał, iż może być oszukany, nawet przez Boga. Tymczasem oszukuje się sam, skoro boi się prawdy... Nieustępliwie trzyma się swoich przekonań. Nie przyjmuje prawdy o Bogu i nawet o sobie samym. Zraża sobą nawet życzliwe otoczenie... Smutne to. Wtedy najczęściej karmi się tym, czego sam pragnie.

sutanna/Remko Tanis/flickrcc

Człowiek w sutannie

Często odwiedzam dom, w którym mieszkają starsi, chorzy, samotni ludzie. To Dom Opieki „Złota Jesień” w Gdańsku.

Przekonuję się, jak wiele znaczy w tym miejscu sutanna. Podopieczni borykają się z postępującą demencją, z chorobą Alzheimera. Dostrzegam wyraźną różnicę między tym, jak to jest, gdy przychodzę tu w odwiedziny w sutannie, a jak, jeśli przychodzę ubrany po cywilnemu, gdy jedyną oznakę tego, że jestem księdzem, stanowi koszula z koloratką.

Pozostałe artykuły

Co warto wiedzieć o pierwszym przykazaniu?

„Dekalog I” to jeden z najlepszych filmów jaki obejrzałem w swoim życiu. K. Kieślowski i K. Piesiewicz przedstawili w tym dziele mężczyznę i jego syna, którzy są zafascynowani światem komputerów. Fabuła obrazu jest prosta. Ojciec wierzy, że przy pomocy nowoczesnej techniki wszystko można wyliczyć, przewidzieć i w tym duchu kształtuje również syna, który stopniowo ulega tej samej fascynacji. 

Czystość kapłańska

W tradycji i kulturze hiszpańskiej bardzo popularnym wezwaniem jest: „Ave Maria Purissima – sin pecado concebida”, co się tłumaczy na język polski: „Niech żyje Maryja Niepokalana – bez grzechu poczęta”. Maryja oraz św. Józef , Jej przeczysty oblubieniec – to główne postaci Adwentu, ale to także bardzo ważne osoby w życiu kapłańskim, szczególnie jeśli chodzi o przeżywanie czystości kapłańskiej. 

Czy grozi mi depresja?

Temat depresji staje się coraz częściej obecny w naszym życiu, gdyż jak twierdzą medycy jest to jednostka chorobowa, którą należy leczyć, a która dotyka coraz liczniejsze rzesze ludzi. Jako ksiądz proponuję wszystkim, którzy kroczą tą drogą życia krótki test, aby przekonać się w jakiej jest się aktualnie formie lub czy jest się narażonym w najbliższym czasie na depresję kapłańską? 

Cud Paschy

Przyszły do grobu, gdy słońce wzeszło,
jednak kamień był już odsunięty,
a był bardzo duży.” (Mk 16). 

Największym cudem świata jest Miłosierdzie Boże. Jesteśmy świadkami tego cudu. Stając na Eucharystii, stajemy przed bramą tajemnicy. Oto za kilka chwil owa tajemnicza brama zacznie się otwierać.

Cienka czarna linia

Szczegóły obrazu
W jednym z wywiadów ojciec Leon Knabit zapytany o słabości „klasztorne” wskazał na grzechy główne. Ten podstawowy katalog, uniwersalny w swym wymiarze, w różnej mierze i natężeniu odnosi się do sytuacji, które mają miejsce w klasztorach i na plebaniach. Dla jednych stwierdzenie to stanowić może kolejny „kamyczek” do przywoływanego często dwuznacznie powiedzenia: ksiądz to też człowiek. U innych wywołać zdziwienie, a może i zgorszenie.