Strefa myśli

baner głowna wielki czwartek

Wielki Czwartek 2019 "Słudzy Pana proszą o modlitwę"

To już 10 raz dzięki corocznej akcji modlitewnej, trwającej nieprzerwanie od 2010 roku, organizowanej w setkach parafii w Polsce i zagranicą, objętych modlitwą zostało setki tysięcy kapłanów zakonnych i diecezjalnych. 

baner główna sos

Pogotowie SMS dla kapłanów

s. Regina,  s. Renata, s. Katarzyna, s. Benedykta, s. Samuela... i 19 innych Sióstr - to nasz zespół szybkiego reagowania. Jeżeli pomoc i wsparcie modlitewne jest potrzebne właśnie TERAZ! 694 215 898 - czekamy, aby pomóc.

lawrence op/flickrcc

Łatwiej jest nawrócić mordercę niż...

„Nie można bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego i stali się współuczestnikami Ducha Świętego, zakosztowali również wspaniałości słowa Bożego i mocy przyszłego wieku, a jednak odpadli..."

baranek/lawrence op/flickrcc

Siła ciszy - możliwość słuchania

Po co mówić, po co pisać? Dlaczego mówić, dlaczego pisać? Po co i dlaczego używam słów? W połowie miesiąca maja byłem pięć dni w domu rekolekcyjnym La Acebeda, w pięknym góralskim miasteczku Miraflores de la Sierra...

lawrence_op/flickrcc

Nie jesteśmy podobni do Realu Madryt

Na łamach jednego z miesięczników katolickich odbywa się w tym roku ciekawa dyskusja na temat kondycji współczesnych księży. 

Artykuł
sakrament/lawrence_op

Siła ciszy - możliwość słuchania

ks. Ignacy Soler

Po co mówić, po co pisać? Dlaczego mówić, dlaczego pisać? Po co i dlaczego używam słów? W połowie miesiąca maja byłem pięć dni w domu rekolekcyjnym La Acebeda, w pięknym góralskim miasteczku Miraflores de la Sierra, na 1200 metrów na poziomie morzu i 50 kilometrów od Madrytu. Tam, w ciszy i modlitwie, słuchałem sporo rozważań prowadzonych przez dziewięćdziesięcioletniego kapłana z Dzieła, który poznał świętego Josemaríę Escrivá w styczniu 1945 r. i miał okazję przybywać z nim wiele razy.

Artykuł
kamień/Marufish/flickrcc

Łatwiej jest nawrócić mordercę niż kapłana...

o. Placyd Koń

Jak rozumieć Hbr 6, 4-6?

Kilka tygodni temu otrzymałem pytanie: Jak rozumieć Hbr 6, 4-6?

„Nie można bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego i stali się współuczestnikami Ducha Świętego, zakosztowali również wspaniałości słowa Bożego i mocy przyszłego wieku, a jednak odpadli - odnowić ku nawróceniu”. (Hbr 6, 4-6 BT)

Felieton

Nie jesteśmy podobni do Realu Madryt

ks. Jacek Socha

Na łamach jednego z miesięczników katolickich odbywa się w tym roku ciekawa dyskusja na temat kondycji współczesnych księży. Debatę rozpoczął Irlandczyk, ks. Brendan Hoban [1]. Wspominając początki życia kapłańskiego, aktualnie ma 68 lat, przywołuje postać swojego pierwszego proboszcza,  o którym mówi, iż był jak Real Madryt, tzn. że wszyscy go podziwiali i jednocześnie bali się go.

Felieton
glen van etten/flickrcc

Na której stacji?

ks. Krzysztof Sieniawski

Kończąc Wielki Post, wchodząc w Wielki Piątek, moja myśl biegnie w kierunku drogi krzyżowej. Tyle różnych tekstów pasyjnych miałem okazję słuchać w tym roku, czytać, rozważać: dziecięce, młodzieżowe, dla dorosłych – każdy miał te same stacje, tyle samo, ale każdy miała inny język. Przez Wielki Post pozostaje we mnie obecne zdanie z pierwszego rozważania wielkopostnej drogi krzyżowej, znalezione gdzieś w sieci: „Kościół zaczął sprawować nabożeństwo drogi krzyżowej, bo zauważył, że jest to droga każdego człowieka”. Pomyślałem: czy nie jest to szczególnie droga kapłana?

Rekolekcje kapłańskie 2019
Wielki Czwartek 2019 - dzieło modlitwy za kapłanów
Akcja wielkoczwartkowa

Zgłoszenie udziału

W tym roku pragniemy kontynuować akcję środowiska strony www.kapłani.com.pl „Słudzy Pana. Kapłani proszą o modlitwę”. Jej celem jest modlitwa za kapłanów jako wyraz wspólnej odpowiedzialności za dobro Kościoła. Akcja będzie miała finał w Wielki Czwartek - 18 kwietnia 2019. Zgłoszenia parafii przyjmujemy do 11 kwietnia 2019. Propozycja udziału dotyczy parafii z całej Polski oraz polskich parafii z innych krajów, a od tego roku również wspólnot i duszpasterstw.