Blogi kapłańskie

Świat cyberprzestrzeni pobudził niektórych księży, a także jednego biskupa do podjęcia dialogu i wymiany myśli poprzez nową formę jaką jest blog. Daje ona mozliwość podzielenia się swoją aktualną myślą.

Co myślą i przeżywają polscy duchowni? Blogi kapłańskie odsłonią rąbka tajemnicy i pozwolą wejść w dialog. Blogujący biskup? Tak, to jest możliwe!

spowiedz/catholic church of england and wales/flickrcc

Kapłański uczynek miłosierdzia

Papież w swoim orędzie na wielki post w roku miłosierdzia proponuje nam dwie rzeczy: słuchanie słowa Bożego i uczynki miłosierdzia. Zastanawiam się jakie uczynki miłosierdzia osobiście powinien dbać i moja natychmiastowa odpowiedź jest: wszystkie, wszystkie uczynki miłosierdzia względem ciała i względem ducha. Natomiast ogólnikowa odpowiedź nie zaspokaja głosu mojego sumienia i znowu pytam: - a czy mogę otrzymać bardziej konkretną i ścisłą odpowiedź? Tak: siedzieć więcej godzin w konfesjonale i lepiej przygotowywać do słuchania spowiedź!

uśmiech/Jonathan Khoo/flickrcc

Radość osobistego nawrócenia

Od 18 stycznia do 25 – wspomnienie nawrócenia św. Pawła, modlimy się szczególnie za jedność chrześcijan. Kościół ma trzy misje: misję duszpasterską – skierowaną dla katolików, ekumenizm -ku chrześcijanom i misja ad gentes – dla wszystkich ludzi. Wszyscy potrzebujemy nawrócenia, a nawracamy się do Boga przez miłosierdzie i radość. Miłosierdzie i radość przeniesione na pierwszym miejscu dla domowników a później dla wszystkich.

fajerwerki/Elliot Gilfix/flickrcc

Nowy rok – nowa szansa

Dobra nowina to, że żyjemy, że mamy jeszcze czas, że mamy imię, mamy powołanie: jesteśmy umiłowani dzieci Boga. Zdumienie wobec życia, wobec imienia, oznacza zdolność do odkrycia własnego powołania. Pytanie - kim jestem?, związane jest bezpośrednio z drugim pytaniem: jakie jest moje imię, moje prawdziwe imię? Syn Elżbiety i Zachariasza otrzyma nowe imię, ponieważ ma nową misję, nowe zadanie: być chrzcicielem, przygotować drogi dla Pana.

boze narodzenie/thomas hawk/flickrcc

Adwent: Pokora Chrystusa, pokora kapłana

Uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem. Chrystus powiedział tylko raz, abyśmy uczyli się od niego. Jezus pokazał siebie samego jako przykład również tylko raz, jako przykład pokory. Najgorszą rzeczą w naszym życiu jest ta straszna miłość do siebie samego. Samouwielbienie, okropna pycha, która nas wszystkich głębi. Święty Josemaría powiedział, że 'w każdej epoce historii i w każdej ludzkiej sytuacji pokora jest jedyną drogą, by żyć życiem Bożym'.

dworek/dworek.org.pl

Rekolekcje dla kapłanów w Dworku

W drugiej połowie listopada miałem szczęście prowadzić czterodniowe rekolekcje dla kapłanów w domu rekolekcyjnym 'Dworek' na Bożej Woli, blisko Mińska Mazowieckiego. Było ponad czterdziestu uczestników, więc nie mała grupa, ale wszystko był świetnie zorganizowane przez innego księdza, który również głosił kilka nauk. Pod koniec turnusu padło podsumowanie: warto robić rekolekcje w klimacie modlitwie, skupieniu i ciszy.

miłosierdzie/lawrence_op/flickrcc

Prawda to Miłość

Niedawno czytałem słowa święty Teresy z Avili, gdzie stwierdza, że życie tak jak modlitwa nie polega na tym, by wiele myśleć, ale by wiele kochać. Człowiek istota duchowa ma rozum i wolę jako władzy, a więc człowiek działa: myśli i kocha, udoskonala się jako człowiek poprzez te działania, ale szczególnie poprzez miłość, która daje możliwość otwierania się na innych i ustanawia właściwe relacje.

komunia/Piotr Drabik/flickrcc

Katecheza Pierwszej Spowiedzi i Komunii Świętej

Przygotowanie dzieci do pierwszej spowiedzi i komunii należy do tych zajęć duszpasterskich, które powinny mieć pierwszorzędne znaczenie. To bardzo ważne dla każdej parafii i dla każdego proboszcza. W ostatnich trzech latach zajmuję się – zawsze za zgodą biskupa diecezjalnego – sprawami katechezy dzieci przygotowujących się do pierwszej komunii w szkołach prywatnych założonych przez rodziców. Cieszę się, że mam taką możliwość i jestem świadomy ważności tego zadania. Chciałbym wynotować kilka punktów w związku z tym tematem. W ten sposób spróbuję opisać moje własne doświadczenie.

rodzina/RebeccaVC1/flickrcc

Synod biskupów: podsumowanie

Synod biskupów o rodzinie już się kończył, teraz przychodzi czas na dokument końcowy i na adhortację apostolską papieża Franciszka, jeżeli uważa to za stosowny. Teraz podaję dziesięć punktów, które zostały podkreślone jako zadanie na umacnianie każdej rodziny. 

adoracja/lawrence op/flickrcc

Adoro te devote, latens Deitas!

Każdy człowiek wierzący wie, że modlitwa jest bardzo ważną rzeczą, postawą w naszej osobistej relacji z Bogiem. Wiemy o tym, ale również osobiste doświadczenie podkreśla, ze modlitwa, a szczególnie modlitwa myślna, jest bardzo trudna, ciągle wymagająca wysiłku, wszyscy mamy skłonność do zaniedbania jej.

eucharystia/lawrence op/flickrcc

Cnotliwy kapłan

Arystoteles uważał człowieka jako homo politicus, a więc osoba potrzebująca 'polis' – miasta, by rozwijała swoje zdolności. Innymi słowami każdy człowiek potrzebuje innych, by realizować się jako osoba – czyli persona, indywidualna substancja intelektualnej natury, a więc byt w relacji. Kapłan to człowiek, który żyje w ciągłej relacji ku Bogu i ludziom, i powołany jest do ulepszania tych relacji.