Blogi kapłańskie

Świat cyberprzestrzeni pobudził niektórych księży, a także jednego biskupa do podjęcia dialogu i wymiany myśli poprzez nową formę jaką jest blog. Daje ona mozliwość podzielenia się swoją aktualną myślą.

Co myślą i przeżywają polscy duchowni? Blogi kapłańskie odsłonią rąbka tajemnicy i pozwolą wejść w dialog. Blogujący biskup? Tak, to jest możliwe!

rodzina/ryan/flickrcc

Synod biskupów – piękno rodziny

Każdy kapłan robi to, co może, by służyć Chrystusowi i ludziom każdego dnia. Uważam, że kapłan - sacerdos, powinien każdego dnia czytać uważnie Pisma Świętego i księgi własnego życia, ponieważ żyje w świecie - in mundo. Życie kapłańskie to życie w Kościele, teraz mnie interesuje w sposób szczególny synod Biskupów obradujący w Rzymie o rodzinie.

papiez/Leonora Giovanazzi/flickrcc

"The Great Reformer" - podróż papieża

Zadzwoniłem do mojego przyjaciela księdza, wybitnego profesora teologii dogmatycznej: - Czy możemy się spotkać? - Chętnie, zapraszam do mnie. Przyjechałem do niego i spotkałem go przed piękną kamienicą. Siedzieliśmy w kawiarni biblioteki i zapytałem: - Czy czytałeś to, co powiedział papież Franciszek podczas podróży na Kubę i do Stanów Zjednoczonych? Jego odpowiedź zabolała mnie: nic nie czytałem i nie mam zamiaru.

duchświęty/lawrence op/flickrcc

Wdzięczność czy łaska

Wezwanie do miłości nieprzyjaciół może wywołać w słuchaczu Ewangelii różne reakcje: złość, gniew, frustrację czy też bezradność. Dlaczego Jezus stawia tak wysoko poprzeczkę? Myślę, że kluczem do zrozumienia tekstu z Łk 6, 27-38 jest odkrycie tego, co znaczy powtarzający się refren: „jaka za to dla was wdzięczność?”. 

zmarwtychwstanie/lawrence op/flickr

Ten, który zagłodził śmierć

Jest w Apokalipsie niezwykle paschalne stwierdzenie: „Kto wyrwie z paszczy śmierci jej zdobycz, jeśli nie ktoś, kto jest mocniejszy od samej śmierci” (Ap 5, 14). W jaki sposób Jezus Chrystus stał się mocniejszy od śmierci? 

prezenty/freeimages.com

Bóg nie prosi nas o nic...

Bóg nie prosi nas o nic, czego by nam wcześniej nie dał

To genialne zdanie napisał Franciszek w tegorocznym orędziu na Wielki Post. Bóg, jeśli chce wyrwać nas z obojętności poprzez jakieś wyzwanie, to dużo wcześniej nas obdarowuje.

usmiech/freeimages.com

Smutek i radość w życiu

 Ewangelia Łukasza przedstawia Lewiego jako tego, który w obecności Jezusa doświadczył radości (Łk 5, 27-32). Konsekwencją radykalnej odpowiedzi na powołanie była uczta, czyli radość. Jest też tekst w Ewangelii Mateusza, który mówi o bogatym młodzieńcu, który nie poszedł za Jezusem, nie zgodził się zostawić wszystkiego, a konsekwencją odmowy był smutek (Mt 19, 16-22).

krzyz/lawrence_op

Co zrobić w Wielkim Poście?

Papież Franciszek w orędziu na tegoroczny Wielki Post pisze o problemie obojętności. Używa wręcz stwierdzenia: globalizacja obojętności. W kontekście papieskiego rozeznania stawiam sobie pytanie: co może mnie wyrwać z moich obojętności? Otóż papież podpowiada, iż tym co może pomóc,  jest wsłuchanie się w głos proroków.

Katalog blogów kapłańskich

Ludzie listy piszą... a kapłani? A kapłani piszą blogi. Nasz zbiór jest tak zróżnicowany, jak księża w Polsce. Są blogi zakonników i braci zakonnych, są blogi wikariuszy, proboszczów. Ale wdrapując się w naszej hierarchii kościelnej wyżej znajdujemy też blog rektora seminarium a nawet biskupa. A wciąż jesteśmy otwarci na zamieszczanie nowych linków, które zaprowadzą nas do ciekawych miejsc w internecie.