Sacerdos in mundo – Kapłan w świecie - blog ks. Ignacego Solera

Świat oglądany oczami kapłana zanurzonego w duchowość Opus Dei. Znajdowanie Boga w życiu codzienny i służba człowiekowi - tym się zajmuję, to moja pasja, powołanie, życie.

Najnowsze artykuły

krzyz/lawrence op/flickrcc

Kapłan i Krzyż: siedem słów Jezusa Chrystusa

Chesterton opisuje w swojej znanej przypowieści 'Kula i Krzyż' historię człowieka, który oszalał, ponieważ chciał zniszczyć wszystkie widzialne znaki krzyża. Bohater tej historii widział krzyż wszędzie, nie tylko na szczytach wielkich gór czy budynków, ale w każdym skrzyżowaniu dróg, w każdej posadzce, dokładnie wszędzie: krzyż obejmuje cały świat i ten, który omija go obojętnie nie potrafi znaleźć szczęścia i sensu życia, i jeżeli nienawidzi krzyża i chce zniszczyć go, popadnie w obłęd.

Głosić Słowo Boże w sposób jasny

Świat jest pełny ludzi, którzy nie potrafią siebie nawzajem zrozumieć, świat jest pełne nierozumień. Co miesiąc prowadzę wieczór skupienia w Ośrodku Opus Dei w Warszawie, konkretnie prowadzę dwa rozważania po dwadzieścia minut każde. W styczniu miałem na dwa tematy: pokora i miłość, i cały czas miałem na uwadze, że przeżywaliśmy w tygodniu modlitwę o jedność chrześcijan.

krzyze/lawrence op/flickrcc

Ekumenizm czy irenizm?

Katolik wie, czuje, doświadcza, że jest w Kościele i z Kościołem Katolickim tam, gdzie żyje, pracuje, spotyka się z ludźmi. Każdy kapłan katolicki wie, że jest ustanowiony Bożym powołaniem, by służyć wszystkim ludziom, zaczynając od braci w wierze, od katolików, by później otwierać ramiona na każdą osobę ludzką niezależnie od religii, kultury i narodu.

lawrence op/flickrcc

Kapłan i sport - trzymać kondycję

Kiedy skończyła się msza święta na 'campus misericordiae' na Brzegach, starałem się z mojego sektora oznaczonego 's' wydostać się jak najszybciej. Masa pielgrzymów była ogromna, ale udało mi się stosunkowo szybko wyjść i znaleźć odpowiednią drogę powrotną. W trakcie opuszczania kampusu pozdrawiałem różnych ludzi, znajomych i nieznajomych. 

eucharustia?lawrence op/flickrcc

Kapłan - człowiek Eucharystii

Tożsamość kapłaństwa: 'alter Christus - ipse Christus', drugim Chrystusem - samym Chrystusem. Tajemnica kapłaństwa wyjaśnia się tylko w tajemnicy Chrystusa Kapłana, ponieważ w Kościele Chrystusa istnieje tylko jedno kapłaństwo: kapłaństwo Chrystusa. Mówimy do Niego i do każdego kapłana: Tu es sacerdos in aeternum secundum ordinem Melchisedek.

Pozostałe artykuły

Jubileusz dla księży i św. Franciszek

Misericordes sicut Pater. Misericordias Domini in aeternum cantabo. Jubileusz miłosierdzia dla kapłanów ma szczególne znaczenie, do takiego stopnia, że papież Franciszek chciał osobiście prowadzić w czwartek 2 czerwca dzień skupienia  czyli trzy medytacje, każda ponad godziny czasu, trzy rozważań o miłosierdziu Boga i o kapłaństwie. Pierwsza w Bazylice św. Jana na Lateranie, druga w Bazylice Najświętszej Maryi Większej, ostatnia w Bazylice św. Pawła poza Murami.

Maria, Matka kapłanów

Kiedyś słyszałem, nie znam źródła, że prymas tysiąclecia, sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński, zachęcał kapłanów, by przyjechali do Jasnej Góry przynajmniej raz w roku, ponieważ każde spotkanie z Matką robi, że kapłan wraca do swoich zadań duszpasterskich odnowionym dotykiem Matki.

Bóg albo nic

Podczas Oktawy wielkanocnej byłem w Dworku i prowadziłem rekolekcje zamknięte i w ciszy dla kapłanów. Było sporo nauk w kaplicy. Trzej wybrani księży pomagali mi i również oni prowadzili trzy pogadanki w salonie. Jeden z uczestników powiedział mi z zaufaniem, że te pogadanki w salonie i książka czytana przy posiłkach to dla niego najbardziej pożyteczna rzecz.

Msza krzyżma

Okres Wielkiego postu kończy się w 2016 r. tak jak zawsze – mszą krzyżma świętego. Kolejny rok uczestniczyłem w katedrze św. Floriana na diecezji Warszawsko-Praskiej na tym nabożeństwie. Kościół tak piękny jak zimny, cała centralna nawa była pełna kapłanów i dużo wiernych na bokach, dzięki temu świątynia stała się ciepła i radosna. Trzeba to od razu powiedzieć po francusku: chapeau bas!

Modlitwa kapłana

Wartość życia kapłana zależy od jego modlitwy. Zadaniem kapłana jest modlić się i głosić Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego. Jeżeli mało się modlę oznacza, że fałszuję moje życia kapłana i zaczynam źle żyć: modlimy się tak jak żyjemy, jeżeli chcemy lepiej żyć powinniśmy lepiej się modlić. Modlitwa kapłana nigdy nie jest skończona, ponieważ Bóg zawsze prosi nas o wiele  więcej – więcej czasu, więcej miłości, więcej modlitwy.