Strefa myśli

baner blog Ivana Vasilj

Po drodze - blog ks. Jacka Sochy

Chciałbym zapamiętać to, co dzieje się „po drodze” w moim życiu, a przez zapisywanie i dzielenie się ową pamięcią z innymi, pragnę stać się świadkiem Tego, który jest ze mną na drodze życia. Owego „po drodze” nie rozumiem jako określenia wskazującego na przygodność, czy też przypadkowość, ale raczej rozumiem je jako przestrzeń, czy też scenę dla wydarzeń.

Światowe Dni Młodzieży w parafii św. Mikołaja - Gdynia Chylonia, cz. 6

Autor: ks. Jacek Socha
Data publikacji: 11 Sierpień 2016

Relacja ze Światowych Dni Młodzieży przeżywanych w chylońskiej parafii św. Mikołaja. Chcę się podzielić doświadczeniem tych wyjątkowych dla nas dni. 330 osób z 21 krajów przyjechało do naszej parafii.

ks. Moskiewski

Po raz pierwszy w życiu miałem okazję słuchać papieża Franciszka "na żywo" i koncelebrować z nim Eucharystię. Pojechałem wraz z kilkunastoma osobami do Częstochowy i nastawiłem się na słuchanie Piotra naszych czasów. Homilia papieska była prosta, związana z trzema czytaniami biblijnymi, ale niesamowicie konkretna.

Papież jest głęboko przeniknięty przekonaniem, że wszystko: w życiu, w teologii, w duszpasterstwie, w polityce...wynika z tego kim dla mnie jest Bóg, jak Go rozumiem i przeżywam? Poruszająca była przewodnia myśl homilii: "Bóg zatem nas zbawia, stając się małym, bliskim i konkretnym". Właśnie taki jest papież Franciszek: mały, czyli mówiący językiem pokornej miłości, która wyzwala. Bliski, czyli słuchający, angażujący się i stawiający się bliskim, dzielącym radości i trudy ludzi, aby Ewangelia była postrzegana bardziej konsekwentnie i przynosiła większe owoce: przez pozytywne promieniowanie, poprzez przejrzystość życia. Konkretny, czyli komunikuje się z ludźmi, spędzając z nimi czas i to w konkretnych sytuacjach.

Co było słabe w Częstochowie? Posługa muzyczna: smutna, pompatyczna i jakaś z innego świata, aniżeli to, co dzieje się w Krakowie.

Zamieszczam zdjęcie, które zrobił ks.  Michal Moskiewski. Byliśmy bardzo blisko papieża, a właściwie to on był blisko nas i już zrealizował część swojej homilii

Kontakt

Administrator strony

Joanna Roczyńska
kaplani@kaplani.com.pl