Artykuły

Spośród rzeczy ważnych należy wybierać najważniejsze, spośród dobrych najlepsze. Nie mamy czasu na wszystko. Czytajmy więc to, co najciekawsze, najważniejsze i ożywiające. Znajdziesz tu cykle artykułów autorstwa naszych stałych felietonistów i pojedyncze teksty poświęcone palącym tematom. Zapraszamy do publikowania artykułów.

Najnowsze artykuły

fot. public domain / wikimedia commons

Apostoł Kazachstanu - bł. ks. Bukowiński

Perfekcyjny w działaniach, które miały wpływ na politykę, a nie były polityką. Nie posiadał nic i nie miał żadnych dochodów, a płacił największe podatki, aby być jak go nazywano „robotnikiem duchownym” i móc duszpasterzować. Uważany za przestępcę, wroga systemu, agenta Watykanu, a mimo to miał w społeczeństwie największy autorytet. 

ksieza/Airman Magazine/flickrcc

A dusze giną

We wczesnej młodości znałem kapłana, który zwykł był powtarzać powyższe słowa bardzo często. Niestety, choć wypowiadał je z wielka powagą, to najczęściej czynił to w zupełnie nieadekwatnych sytuacjach - na przykład wsiadając na rower i udając się na wycieczkę. Brak spójności pomiędzy słowem, a działaniem owego prezbitera był długo źródłem mojego zakłopotania. Nie potrafiłem złapać związku... 

smutek

Acedia czyli duchowa depresja

Motto: „Delikatną roślinę zgiął lekki podmuch, a pomysł odejścia pochwycił ogarniętego przez acedię. Drzewem mocno stojącym nie zachwiała siła wiatrów, a niezachwianej duszy nie ugięła acedia”. /Ewagriusz z Pontu/ 

akupunktura

Akupunktura

Acus (łac.)=igła. Punctus=punkt. Akupunkturę znaną od wieków w Chinach stosuje się coraz szerzej w gabinetach lekarskich i szpitalach na Zachodzie. W roku 1980 we Francji praktykowało ją ponad 1000 lekarzy.

Na jakiej zasadzie działa akupunktura? W sposób naukowy nie można tego wyjaśnić. Ten sposób leczenia miał w swoich początkach prawdopodobnie ścisły związek ze starożytną religią chińską, według której choroba mogła mieć dwa źródła: mogła być dziełem demonów.

buntownik

Aferzyści chciani przez Jezusa

Ksiądz – skąd?

Nie miałem nigdy potrzeby zastanawiania się nad pochodzeniem słowa, które jest jednym z najczęściej przeze mnie spotykanych. „Ksiądz” – słyszę to na każdym kroku. I nie tylko dlatego, że zwracają się do mnie w ten sposób dzieci, które przygotowuję do I Komunii świętej, ministranci, członkowie Domowego Kościoła czy pani w sklepie...

Pozostałe artykuły

ADORO TE DEVOTE….

Adoro te devote… (Zbliżam się w pokorze…) to jeden z piękniejszych średniowiecznych hymnów eucharystycznych. Jest często śpiewany w naszych kościołach podczas nabożeństw Eucharystycznych czy na dziękczynienie.

My, księża, w jedyny w swoim rodzaju sposób żyjemy dla Eucharystii. Dlatego miesiąc czerwiec, nabożeństwa czerwcowe i uroczystość Bożego Ciała – to piękne chwile modlitwy, które warto wykorzystać dla umocnienia naszej miłość do Eucharystii. Warto więc sięgnąć do tradycji Kościoła i skorzystać z jej bogactwa.