Artykuły

Spośród rzeczy ważnych należy wybierać najważniejsze, spośród dobrych najlepsze. Nie mamy czasu na wszystko. Czytajmy więc to, co najciekawsze, najważniejsze i ożywiające. Znajdziesz tu cykle artykułów autorstwa naszych stałych felietonistów i pojedyncze teksty poświęcone palącym tematom. Zapraszamy do publikowania artykułów.

Najnowsze artykuły

dominikanie/lawrence op/flickrCC

Inteligent czy duchowny?

Albert Einstein, przerażony pod koniec życia spustoszeniem spowodowanym przez naukę w duszach i dziejach Ludzkich, na zarzut Vigila H. Hinshowa: „mimo wszystko Pan nacisnął guzik atomowy", powiedział: „Nic przeciw własnemu sumieniu - nawet jeśli państwo tego żąda". A w rok później dodał: „Zalety moralne wybitnych osobistości mają większe znaczenie dla pokoleń i biegu historii, niż osiągnięcia intelektualne... Moralność znaczy więcej niż intelekt".

karuzela

Iść czy nie iść za Jezusem...

Wakacje to czas rekrutacji na różne uczelnie. Na ulicach mojego miasta można dostrzec młodych absolwentów szkół średnich biegających z papierowymi teczkami, załatwiających sobie miejsce na studiach. Obok uczelni państwowych takich jak uniwersytet czy politechnika, są także studia płatne tzw. prywatne. 

chrzest Jezusa

Inicjacja chrześcijańska

Dogmat racjonalizmu, że wszystko ze wszystkim może zawiązać więź i z niej zrezygnować według woli, bez szkody – ta nieuprawniona wiara w moc umysłu i ludzkiej woli – został negatywnie zweryfikowany przez życie. Człowiek, gdy raz zwiąże się z czymkolwiek, zostaje ontologicznie przekształcony przez więź do tego stopnia, że zmienia się jego postrzeganie rzeczywistości.