Artykuły

Spośród rzeczy ważnych należy wybierać najważniejsze, spośród dobrych najlepsze. Nie mamy czasu na wszystko. Czytajmy więc to, co najciekawsze, najważniejsze i ożywiające. Znajdziesz tu cykle artykułów autorstwa naszych stałych felietonistów i pojedyncze teksty poświęcone palącym tematom. Zapraszamy do publikowania artykułów.

Najnowsze artykuły

rolbiecka/msza

Miejsce ma znaczenie, czyli kościół

Nasze posłanie tonie w zieleni, cedrowe są ściany naszego mieszkania, cyprysowa powała nad nami. (Pnp 1,16n)

Nieważne jak, ważne z kim – znacie to powiedzenie? Ja usłyszałem je po raz pierwszy, gdy byłem z młodzieżą na wyjeździe, na którym panowały (delikatnie mówiąc) spartańskie warunki. Obserwując podejście moich gimbusów do rzeczywiście niezbyt luksusowego kwaterunku, z wielkim zdumieniem odkrywałem, że tych słów nie traktują jako metafory. Prawdziwa przyjaźń potrafiła przyćmić każdą lokalową (i pewnie nie tylko) niedogodność.

krzyz/catholic church of england and waley/flickr

Model kapłana diecezjalnego

„Jeżeli nie przyjmie się prawidłowych zasad i nie będzie się dążyć do ich przeprowadzenia w życiu, rozwój życia modlitwy w skali ogólnej będzie ulegał zahamowaniu i załamania duchowe będą się mnożyły, a duchowe wyjałowienie kleru uczyni z duszpasterstwa intensywny zewnętrznie ruch, bez żadnej intensywności wewnętrznej i bez żadnej zdolności przekazywania życia..."

parafianie na statku

Moja pływająca parafia

Drodzy Współbracia,

Jestem kapelanem na statku, od kilku lat pełnię tę specyficzną służbę duszpasterską wśród marynarzy i tych którzy przemieszczają się po morzach, w trakcie rejsów, które nieraz trwają po 7-8 miesięcy. Zajmuję się też posługą duszpasterską w porcie, działając poprzez Stelle Maris wśród marynarzy ze statków handlowych, wojennych, rybackich czy też pracowników portowych.

głoszenie

Mów o Jezusie! cz. 2

O tym, dlaczego wierni cierpią na kazaniach i co się dzieje z księdzem, który przestaje być uczniem z dominikaninem, o. Wojciechem Jędrzejewskim rozmawia Marcin Jakimowicz

Wojciech Jędrzejewski dominikanin, rekolekcjonista, współtwórca serwisu internetowego „Mateusz”, autor książek „Biblia enter” i „Z Bogiem na czacie”. Jeden z prowadzących program „Rozmównica” w Religia.tv. Mieszka w Łodzi.

głoszenie

Mów o Jezusie!

O tym, dlaczego wierni cierpią na kazaniach i co się dzieje z księdzem, który przestaje być uczniem z dominikaninem, o. Wojciechem Jędrzejewskim rozmawia Marcin Jakimowicz

Wojciech Jędrzejewski dominikanin, rekolekcjonista, współtwórca serwisu internetowego „Mateusz”, autor książek „Biblia enter” i „Z Bogiem na czacie”. Jeden z prowadzących program „Rozmównica” w Religia.tv. Mieszka w Łodzi.

Pozostałe artykuły

Modlitwa i walka duchowa cz. 2

Walka o modlitwę

Walka o modlitwę – a jest to zasadnicza walka w życiu duchowym – jest przede wszystkim walką o dotarcie do tego horyzontu modlitwy Jezusa i poszerzenie naszego zatwardziałego serca do rozmiarów Jego Serca, do misji Jezusa jako Zbawiciela, do szerokości pragnienia Serca Jezusa. Jak nasze małe serce, ciasne i często tak twarde, tak skupione na sobie, może upodobnić się do Serca Jezusa? Jak może objąć biedy ludzkości, pilne potrzeby wiecznego zbawienia, nieskończone pragnienie Jezusa, aby nikt nie zginął, aby wszyscy stanowili jedno?

Modlitwa i walka duchowa cz. 1

„Modlitwa jest walką”, mówi Katechizm Kościoła Katolickiego. Któż z nas tego nie wie! „«Duchowa walka» nowego życia chrześcijanina jest nieodłączna od walki modlitwy”, zaś nieco wcześniej czytamy: „Modlimy się tak, jak żyjemy, ponieważ tak żyjemy, jak się modlimy”(1). Przytoczę tu jeszcze słowa św. Alfonsa Liguoriego, niezwykłego świadka modlitwy, zaczerpnięte również z czwartej części Katechizmu, karmiącej nas jakże pięknymi i pożywnymi treściami o modlitwie: „Kto się modli, z pewnością się zbawia; kto się nie modli, z pewnością się potępia”(2). Innymi słowy, modlitwa to sprawa życia lub śmierci, szczęścia lub nieszczęścia.

Młodzi nie potrzebują księdza

Nie w mojej naturze - lamentować i snuć czarne scenariusze na przyszłość. I owszem, od czasu do czasu biadolę sobie po cichu, ale biadolenie szybko mija, szczególnie wtedy, gdy moje spojrzenie przenika się z Jego spojrzeniem. Na Adoracji Najświętszego Sakramentu wzburzone jezioro emocji i lęków szybko zostaje uciszone, Jezus jest Mistrzem pacyfikowania wszelkich burz i nawałnic duchowych. A kiedy już robi się cicho, powietrze staje się przejrzyste, przychodzi moment na trzeźwą ocenę sytuacji.

Miłość krzyża

Ostatnio wiele się rozmawia na temat krzyża. Tak powszechną dyskusję o nim niewątpliwie sprowokował wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który orzekł, ku zdumieniu wielu chrześcijan, że krzyże w klasach szkolnych mogą być pogwałceniem wolności sumienia. Orzeczenie to wywołało ostry sprzeciw wielu środowisk, ale co ważniejsze przyczyniło się do pogłębionej refleksji na temat znaczenia krzyża, zwłaszcza wśród osób wyznających wiarę w Jezusa Chrystusa.

Miłosierdzie i miłość Chrystusa...

Motto: „Syn Człowieczy, w swoim zmartwychwstaniu w sposób radykalny doznał na sobie miłosierdzia: owej miłości Ojca, która jest potężniejsza niż śmierć. I zarazem ten sam, Chrystus okazuje siebie jako źródło niewyczerpalne miłosierdzia: tej samej miłości, która w Kościele ma się potwierdzać stale jako potężniejsza niż grzech” ( Jan Paweł II, DM, 8).