Artykuły

Spośród rzeczy ważnych należy wybierać najważniejsze, spośród dobrych najlepsze. Nie mamy czasu na wszystko. Czytajmy więc to, co najciekawsze, najważniejsze i ożywiające. Znajdziesz tu cykle artykułów autorstwa naszych stałych felietonistów i pojedyncze teksty poświęcone palącym tematom. Zapraszamy do publikowania artykułów.

Najnowsze artykuły

czekanie/Hartwig HKD/flickrcc

Oczekujemy Jego przyjścia

W Ewangelii Jezus wiele razy mówił o ponownym przyjściu na końcu czasów. Obietnica ta nabrała mocy w momencie, kiedy wstępował On do nieba i znikał z oczu apostołów. Gdy zakrył Go obłok, apostołowie nadal stali, patrząc w niebo. Wtedy usłyszeli zapewnienie, że Jezus przyjdzie ponownie (Dz 1,9-11). Od tej pory nadzieja ta ożywia kolejne pokolenia wierzących.

krzyzki/lawrence op/flickrcc

O tym dlaczego "pierwsze jest pierwsze"

Jest taki dom w Szymbarku, który  zbudowano „do góry nogami” i szybko stał się niezwykłą atrakcją turystyczną na Kaszubach.  Można w nim chwilę pobyć, choć nie można w nim zamieszkać. Paradoksalnie właśnie ten dziwny dom może powiedzieć nam wiele o  chrześcijaństwie. Otóż ów budynek jest przykładem tego, iż dom musi być zbudowany według pewnego prawidła.

franciszkanie/Lawrence OP

Ojca Leona słów kilka...

Dzisiaj poruszę kwestię stroju, choć może na początek mała złośliwostka w stosunku do niektórych pań. Kiedyś, jak zbliżał się sezon letni, panie zastanawiały się w co się ubrać, w tym sezonie. Teraz znaczna ilość kobiet zastanawia się nad tym, jak się rozebrać, żeby to się jeszcze nazywało ubraniem. Znawcy tematu twierdzą, że bardzo wiele kobiet ubiera się, czy rozbiera na ulicy już od wiosny tak, jak to czyniły dawniej panie w domach rozpusty czy w domach publicznych.

ksiadz/arkadius/flickrcc

Od spotkania z Bogiem do spotkania z człowiekiem

Trwa okres Narodzenia Pańskiego. Świętowanie tego czasu rozpoczynajmy od osobistej adoracji Sanctissimum, aby tam jak najpełniej doświadczyć obecności Tego - który był oczekiwany, Tego- który przychodzi. Chciejmy najpierw spotkać się z Bogiem w Najświętszym Sakramencie, w tej wielkiej Tajemnicy naszej wiary, by potem pójść na spotkanie z człowiekiem. Najpierw tutaj Bóg mówi do nas i my Mu odpowiadamy, później – pójdziemy i będziemy mówić do ludzi i słuchać siebie nawzajem. 

radość

O radości chrześcijańskiej

Oto zwiastuję wam radość wielką ... (Łk 2, 10-11)

Porozmawiajmy o radości chrześcijańskiej. Tak bardzo jej potrzebujemy, a tak rzadko mamy na nią czas. Nie myślę tutaj o zwykłej radości ludzkiej, takiej, która zależy od pory dnia, czy roku. Od tego, czy udało mi się zrealizować to, co sobie zaplanowałem, czy miałem szczęście i trafiłem na dobrą promocję. Nie o takiej radości chcę mówić, która zależy od mojego stanu zdrowia, tego, co mam.

Pozostałe artykuły

O parafii, nie zawsze z morza i marzeń

W przekazie Kościoła, zarówno powszechnym, jak i lokalnym, temat wizji parafii ma się dość dobrze. Oczywiście niektórzy mogli by powiedzieć o swoistym koncercie życzeń. Jak najbardziej pobożnym. Na ogół jednak synodalne dokumenty poszczególnych diecezji konkretnie ujmują wielość zagadnień związanych z funkcjonowaniem parafii. W wymiarze praktycznym sięgają przy tym do rozwiązań, które wyrastają ze zwyczaju i lokalnej tradycji. Z realizacją postulatów, zasad i tzw. wytycznych bywa różnie. Każdy z kapłanów miałby w tym względzie dość wiele do powiedzenia. 

Odchodzę dla waszego dobra

Wniebowstąpienie Pańskie to cudowna chwila – Jezus idzie do Ojca, gdzie ma swoje miejsce, zabiera ze sobą naszą ludzką naturę. Jest nadzieja. Kto trzeba, ten został doświadczony obecnością Zmartwychwstałego. Kto miał się cieszyć, ten się cieszy. Kto miał się zdziwić, ten się dziwi. Dzieło odkupienia przeszło punkt szczytowy.

Od wakacji do wakacji

Od organizacji do relacji

Duszpasterstwo wakacyjne nie jest zazwyczaj bytem odosobnionym. Tam są wyjazdy, obozy i kolonie organizowane przez parafie, gdzie w ciągu roku prowadzona jest praca dziećmi i młodzieżą. Gdzie istnieje większa lub mniejsza ilość grup o różnym charakterze i różnym stopniu aktywności. Oczywiście bywa tak, że wakacyjna propozycja parafii ma charakter otwarty, nie zawężony tylko do tych, którzy tworzą określone grupy czy wspólnoty. Wtedy też jest okazja do włączenia różnych osób do dzieła istniejącego w parafii.

O przyjaźni duchowej

Pewnym znakiem naszych czasów jest nagminne nadużywanie słowa „miłość”. Miłością nazywa się dzisiaj tak szeroką gamę zjawisk, że to przepiękne słowo czasami wydaje się tracić w języku swój blask. Ciekawe, że jej losu nie podzieliło słowo „przyjaźń”, które przecież tak samo odnosi się do najpiękniejszej sfery relacji międzyludzkich. Chociaż też bywa nadużywane, to nie zostało tak wypaczone jak miłość, którą nazywa się dzisiaj niemal wszystko.

O Miłosierdziu słów kilka…

Mówienie czy pisanie o Miłosierdziu Bożym jest jak potok rwącej wody, spływającej po ścianach wodospadu. Nie da się go ani zatrzymać ani wyczerpać. Da się natomiast powiedzieć, że ta niebywała tajemnica przemieszcza się najczęściej szlakami ludzkiej nędzy i grzechu. Zgodnie ze słowami Pana Jezusa wypowiedzianymi do siostry Faustyny Kowalskiej „im większy grzesznik tym większe ma prawo do Mojego Miłosierdzia”.