Artykuły

Spośród rzeczy ważnych należy wybierać najważniejsze, spośród dobrych najlepsze. Nie mamy czasu na wszystko. Czytajmy więc to, co najciekawsze, najważniejsze i ożywiające. Znajdziesz tu cykle artykułów autorstwa naszych stałych felietonistów i pojedyncze teksty poświęcone palącym tematom. Zapraszamy do publikowania artykułów.

Najnowsze artykuły

freeimages_com

Radosny kapłan

Almeria, andaluzyjskie miasto pełne słońca leżące nad brzegiem, na samym południu Hiszpanii. Zima 1981 r. Rano, ledwo po siódmej, ksiądz chodzi pustymi ulicami miasta, by odprawić mszę świętą. Człowiek almeriński budzi się i wstaje także ledwo po siódmej, otwiera okno, patrzy na pustą ulicę i widzi kapłana prędko idącego z uśmiechem w ustach i myśli sobie: wariat, uśmiecha się o tej godzinie. To wydarzenie powtarza się dzień po dniu. Człowiek z okna ma dosyć tego intrygującego zjawiska, decyduje się czekać na przechodzącego księdza i zadać pytanie, które nurtuje go od wielu tygodni:

księża

Radość z bycia księdzem cz. 2

Bóg powołuje kapłanów, by na wzór Chrystusa kochali i uczyli kochać.

Mieć czas dla człowieka

Kapłan to Boży ratownik człowieka, który wie, że zawsze jest na dyżurze. To ktoś, kto każdego dnia z nowym zapałem współpracuje z Bogiem w ratowaniu ludziom życia doczesnego i wiecznego. Wspaniały chirurg może jedynie przywrócić komuś zdrowie fizyczne czy przedłużyć życie doczesne. Jednak lekarz – jako lekarz - nie nauczy sztuki życia ani mądrego korzystania ze zdrowia.

księża

Radość bycia księdzem cz. 1

Bóg powołuje kapłanów, by na wzór Chrystusa kochali i uczyli kochać.

Dziecko podwójnej miłości

Odkąd sięgam pamięcią, zawsze było dla mnie oczywiste, że jestem dzieckiem szczęścia. Oboje rodzice odnosili się do siebie z miłością i ta ich wzajemna miłość dawała mi poczucie całkowitego i radosnego bezpieczeństwa.

spowiedź

Relacje w kierownictwie duchowym

Kierownictwo duchowe można określić jako formę pomocy udzielonej człowiekowi na jego drodze prowadzącej do spotkania z sobą samym, z innymi i wreszcie z Bogiem. Zwyczajnie kładzie się nacisk na spotkanie z Bogiem i na odkrycie Jego woli w stosunku do danej osoby, pomijając niejako dwa pozostałe aspekty. Doświadczenie jednak pokazuje, że kto nie dojrzał do spotkania z dwoma pierwszymi podmiotami, wypaczy także spotkanie z Bogiem i na odwrót. 

Boże Narodzenie

Rodzi się, aby objąć...

Bóg jest kiepski z markettingu, nie zorganizował porządnie narodzin swojego Syna. Bóg jest też kiepskim dyplomatą, gdyż nie daje pierwszeństwa wielkim. Chyba we wszystkim owego wieczoru był kiepski, gdyż nic nie odbyło się tak, jak trzeba... Czyżby porażka Ojca, który zdaje się że zapomniał o Narodzinach Syna? A może odwieczny plan, aby było tak byle jak i jakgdyby nigdy nic?