Artykuły

Spośród rzeczy ważnych należy wybierać najważniejsze, spośród dobrych najlepsze. Nie mamy czasu na wszystko. Czytajmy więc to, co najciekawsze, najważniejsze i ożywiające. Znajdziesz tu cykle artykułów autorstwa naszych stałych felietonistów i pojedyncze teksty poświęcone palącym tematom. Zapraszamy do publikowania artykułów.

Najnowsze artykuły

rolbiecka

Uczta miłości, czyli preludium

Bóg cię kocha jak proszek do prania

Kiedy jeszcze kilka lat temu słyszałem na rekolekcjach, kazaniach czy innych konferencjach hasło: Bóg cię kocha, robiło to na mnie mniej więcej takie wrażenie, jak na przeciętnym oglądaczu telewizji hasło reklamowe proszku do prania. Kościół jak każda firma musi mieć swoją kampanię reklamową, a że wszyscy chcą kochać, to eklezjalny marketing trafił w samo sedno ze swoją promocją – wnioskowałem.

kłódki

Uratowani z potrzasku

W jednym z Midraszy znajduje się opowiadanie o gołębicy, która została zaatakowana przez drapieżnego ptaka. Chciała schronić się w szczelinie skalnej, z której wyłonił się kąsający wąż. Gołębica znalazła się w potrzasku, w sytuacji wydawałoby się bez wyjścia. 

znicze

Uwierzyć w „do zobaczenia”...

Na miejsce spacerów lubię wybierać cmentarze. Z wielkim zainteresowaniem śledzę zawsze napisy, jakie umieszczane są na nagrobkach. Czytając je mam okazję poznać wiarę ludzi w nieśmiertelność, zmartwychwstanie ciała i życie wieczne. Ze szczególnym zaciekawieniem odwiedzam jednak cmentarze, kiedy bywam za granicami naszego kraju. Będąc w Hiszpanii, podczas jednego z moich spacerów pośród nagrobków, na jednym z nich dostrzegłem napis: „Una oración… y hasta luego” co tłumaczy się na język polski: „prośba o modlitwę… i do zobaczenia”.

słodycze

Uczę się cierpieć biedę i obfitować

Refleksje po lekturze książki Tomasza Halika Cierpliwość wobec Boga:

Przez chwilę próbowałem zdefiniować swoją duchowość. Mimo, że lubię charyzmatyczne uniesienia i radość z uwielbienia Boga to jednak ciągle coś mnie zatrzymuje przed łatwym wejściem w wiarę opartą na wielkich emocjach i zbiorowej ekstazie. Nie mam też wiary tak precyzyjnie i w detalach określonej, żeby nie mieć żadnych wątpliwości, znać odpowiedź na każde religijne pytanie i być skrupulatnie wiernym pismom i przepisom Kościoła.