Artykuły

Spośród rzeczy ważnych należy wybierać najważniejsze, spośród dobrych najlepsze. Nie mamy czasu na wszystko. Czytajmy więc to, co najciekawsze, najważniejsze i ożywiające. Znajdziesz tu cykle artykułów autorstwa naszych stałych felietonistów i pojedyncze teksty poświęcone palącym tematom. Zapraszamy do publikowania artykułów.

Najnowsze artykuły

maryja/lawrence op/flickrcc

Wakacje z Maryją – sanktuaria

Gdy podróżuję po Europie, nieustannie natrafiam na kościoły, sanktuaria, kaplice poświęcone Najświętszej Marii Pannie.

Spędzam wakacje z Maryją. Proponuję taką duchową przygodę każdemu, zwłaszcza kapłanowi. Zajechać do poświęconego Jej miejsca, zajrzeć choćby na chwilę. Odwiedzić Matkę w domu. Powiedzieć Jej dobre słowo. Ucieszyć się Nią. Uścisnąć. Tak niewielki wysiłek, a ile dobrych chwil. Mam na myśli nie tylko sanktuaria na trasie podróży, ale również te w okolicy, w której się zatrzymujemy podczas urlopu. Wakacyjny wypoczynek wielu księży polega przecież na tym, że zastępują proboszcza lub wikariusza w innym kraju.

George Weigle

Wokół homoseksualizmu

Z GEORGEM WEIGLEM, teologiem i filozofem, pisarzem, członkiem Ethics and Public Policy Center w Waszyngtonie, rozmawia Grzegorz Górny 

wywiad ukazał się w kwartalniku Pastores 67(2)2015

Co księża powinni wiedzieć na temat homoseksualizmu? Czy można go traktować jako duszpasterskie wyzwanie? Czy jest to rzeczywiście ważny problem dla Kościoła?

flickrcc/lawremce op/wakacje

Wakacje z Duchem

Może najpierw dwa zdania, części zaczerpnięte z  dłuższych wypowiedzi.

 

„W Polsce ocalała żywa wiara, widzę w was

ogromną otwartość na Ducha Świętego”

„tam, gdzie to nowe wylanie Ducha zostało

przyjęte przez hierarchię, Kościół ożył”

parafia

Wyzwania stojące przed parafią...

Wspólnota parafialna jest stałą formą życia Kościoła. Słowo parokia oznacza „wędrująca, będąca w drodze poza murami”. Wskazuje to pierwotne powołanie parafialnej wspólnoty. Jeśli wiara nie ma się ograniczać do reguł i zasad albo zwykłej sakralnej manifestacji, to trzeba, by parafia przekroczyła próg świątyni i wyszła ku placom, ulicom i ludzkim domom. 

wyznanie wiary

Wyznanie wiary

Dzisiaj, kiedy upływa trzydzieści pięć lat od przyjęcia przeze mnie święceń kapłańskich, ponawiam swoją przynależność do Ciebie, Panie. Proszę pokornie o przyjęcie ofiary całego mojego życia i proszę Cię, Panie, abyś nadal zechciał się mną posługiwać dla swojej chwały i zbawienia dusz. Pozwól mi pozostać nadal Twoim narzędziem, w objawianiu Twojej miłości światu i wszystkim spotkanym ludziom.

Pozostałe artykuły

Walka Lucyfera z celibatem

Zawsze się do czegoś doczepią. "Czarni" to zgraja zboczeńców i kasiastych chamów. Słyszę to często. Boli? Czasami tak. Są chwile, kiedy emocje biorą górę nad zdrowym rozsądkiem. A kiedy wszystkich wrzuca się do jednego wora, emocji nie da się na wodzy utrzymać. Dostaje się najbardziej "celibatowi". Wiem. Ludzie, którzy nie mają zielonego pojęcia o Kościele lubują się w absurdach i paplaniu głupot. Trudniej się jednak słucha głupot i wypocin niektórych panów, którzy porzucili sutannę czy habit.

Walka Befany ze Świętą Rodziną

W mieście, w ktrym pracuję co roku w czasie Bożego Narodzenia organizuje się presepe vivente, to znaczy Józef, Maryja z Dzieciątkiem Jezus w orszaku ubogich pasterzy z owcami, magów z darami, zastępów anielskich wędrują ulicami miast. Kapłan na placach miasta dzieli się Dobrą Nowiną i zachęca zgromadzonych do uwielbienia Nowonarodzonego. Tak się złożyło, że tego samego dnia odbyła się parada befany, to znaczy czarownic, wiedźm. Czarownicom towarzyszyć miała orkiestra, a zachętę do udziału stanowiły rozdawane cukierki i słodycze.