Felietony

Opis świata, który często do nas dociera nosi na sobie ślad autora. Ważne jest to, o czym słyszymy, ale również i to, kto o tym pisze. Świadczą o tym postawione akcenty i wyróżnienia. Zawsze jednak pojawia się problem prawdy i obiektywizmu. Chrześcijanin w kierowaniu się tymi kryteriami nie pozostaje sam. Prawda Bożego Słowa pozwala docierać do ukrytych znaczeń. Odkrywać sens zdarzeń i nie zawężać ich do tego tylko, co można zobaczyć i dotknąć. Tak właśnie chcemy postrzegać świat. I dzielić się tym, o czym wszyscy mówią albo tym, co osobiście staje się doświadczeniem naszego życia. Zawsze jednak przeglądając doczesność w wieczności.

Felietony

ksiadz

Wakacje kapłańskie. Kapłaństwo bez granic

Jak planować wakacje kapłańskie?

Po pierwsze tak, aby były kapłańskie, a nie świeckie. To bardzo proste, oczywiste kryterium. Warto tak zaplanować trasę, aby po drodze zajechać do jakiegoś sanktuarium. Taka forma planowania uświęca już samą drogę na wakacje. Poza tym, aby było łatwiej, w planowaniu dobrze jest obiecać komuś modlitwę w danym sanktuarium.

ksiadz/ondrej_salek/flickrcc

Kapłańskie ręce

Dziś Wielki Czwartek. Kolejny na amerykańskiej ziemi. Ale niesamowicie radosny. Z jednego zasadniczo powodu. Ludzi w kościele więcej, niż w ubiegłym roku. Serce rośnie. Bóg dociera do serc i przekonuje o swojej obecności. Zaprasza i zaproszenie zostaje przyjęte. Dla kapłańskiego serca nie ma większej radości jak patrzeć na odpowiedź człowieka na Boża miłość

popiół/John Ragai/flickrcc

WIELKI Post

No i rozpoczęliśmy… Wielki Post… Nie mały, nie średni, ale Wielki. Czas diagnozowania naszych niewierności i czas leczenia tychże lekarstwem jałmużny, postu i modlitwy. Ja rozpocząłem ten czas od wizyty w szpitalu, zanosząc Jezusa komuś, kto się z Nim dawno nie widział. Choroba ta raczej nie zmierza ku śmierci, a mam nadzieję, że dzisiejsza wizyta Żyjącego przyczyni się również do duchowego zmartwychwstania.

freeimages_com/dlonie

Pojednajcie się z Bogiem!

Wezwanie: "Pojednajcie się z Bogiem!" pada na początku Wielkiego Postu. To słowo skierowane jest do Ciebie i do mnie. Tak, do Ciebie, który uważasz się za kogoś przykładnego i dobrego. A jednak Bóg mówi dziś Tobie: „Pojednaj się!”. To znaczy: miej odwagę przyznać się do swojego niepojednania, w pewnym sensie skłócenia ze Stwórcą, drugim człowiekiem i samym sobą.

lawrence_op/flickrcc

Moja Środa Popielcowa

W tym roku Wielki Post zaczyna się wyjątkowo wcześnie. Oznacza to także, że tegoroczny karnawał jest krótszy niż zazwyczaj. 10 lutego przypada Środa Popielcowa. Katolicy w tym dniu przyjmują popiół na swoje głowy, czemu towarzyszą słowa kapłana wzięte z Pisma św.: „Nawracajcie się i wierzcie Ewangelii” albo „Pamiętaj, że jesteś prochem, i w proch się obrócisz”. 

spowiedz/lawrence op/flickrcc

Bez improwizacji

Rozpoczynamy Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Rok Święty i otwarcie Bram Miłosierdzia. Symbol  otwartości Boga pełnego miłości miłosiernej. Jednym z jej przejawów jest przebaczenie, które realizuje się w wymiarze sakramentalnym podczas spowiedzi. To praktyka, której ciągle się uczymy. Spowiednicy - penitenci i wierni - penitenci. Ojciec święty Franciszek w 17. numerze bulli „Misericordiae vultus” mówi o kapłanach – spowiednikach. Słowa ukazują styl posługi spowiednika.

pustynia/Pete Markham/flickrcc

Kolekcjoner pięknych kamieni czy zbieracz ziarenek piasku.

Kim jest kapłan. Ewangelista Łukasz opowiada zdarzenie, kiedy ludzie patrząc na świątynię podziwiają, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami, a Jezus powiedział, że nie zostanie kamień na kamieniu z tego na co patrzą. Jezus wrogiem piękna w świątyni? Raczej zagorzały przeciwnik zapatrzenia się w rzeczy materialne, w osiągnięcia pastoralne, wrogiem zaufania pokładanego w sondażach, formularzach statystycznych, plebiscytach na najlepszego…

spowiedz/Dagje Puivelde/flickrcc

Biegiem do konfesjonału

Cieszy mnie, księdza, postawa rodziców, którym zależy na wychowaniu i edukacji ich dzieci w oparciu o wartości, w wierze i tradycji Kościoła katolickiego. Znam grupę rodziców, którzy z myślą o swoich dzieciach, i nie tylko, postanowili założyć szkołę. Tak powstała „Fregata”, szkoła, która mieści się w Gdańsku-Oliwie. Jest w niej kaplica, a także konfesjonał, gdzie raz w tygodniu można skorzystać ze spowiedzi.

zapałaka/Leucippus/flickrcc

Rozpięci po okręgu

Wakacyjnym doświadczeniem kapłanów jest sprawowanie Eucharystii w różnych miejscach. Są te, dla których dachem jest niebo, a ścianami drzewa. Przeważnie jednak świątynie, wśród nich sanktuaria, katedry, kościoły z  pasjonującą historyczną przeszłością. Dzień Pański gromadzi w większości parafialną wspólnotę, a goście często pozdrawiani są w czytanych ogłoszeniach.

jedantis.com/casblanca.plakat

Wakacje i filmy

Już wielu z nas ma wakacje, okres wolny od zajęć szkolnych, od pracy i obowiązków. Słowo 'wakacje' pochodzi od łacińskiego przymiotnika vacans od czasownika vacare: być wolnym, puste (jako zadanie). To nie oznacza, że dni wakacji to czas by nic nie czynić. Odpoczywać nie oznacza marnowanie czasu, ale zajmować się innym rzeczami, które wymagają mniejszego wysiłku: zmieniać zajęcia, otoczenie.